购买 SPB160N04S2-03 | SPB160N04S2-03数据表 | Heisener.com
联系我们
SalesDept@heisener.com +86-0755-83210559
SPB160N04S2-03
SPB160N04S2-03
SPB160N04S2-03
仅供参考
零件编号 SPB160N04S2-03
制造商 Infineon Technologies
描述 160A, 40V N-CHANNEL, MOSFET
送货服务
SPB160N04S2-03参数
制造商Infineon Technologies
类别分立半导体产品 - 晶体管 - FET,MOSFET - 单
封装-
ECAD
系列OptiMOS®
FET类型N-Channel
技术MOSFET (Metal Oxide)
漏极到源极电压(Vdss)40 V
电流 - 连续漏极(Id)@ 25°C160A (Tc)
驱动电压(Max Rds On,Min Rds On)10V
Vgs(th)(Max)@Id4V @ 250µA
栅极电荷(Qg)(最大值)@Vgs170 nC @ 10 V
输入电容(Ciss)(最大值)@ Vds7320 pF @ 25 V
Vgs(最大)±20V
FET功能-
功耗(最大值)300W (Tc)
Rds On(Max)@ Id,Vgs2.9mOhm @ 80A, 10V
工作温度-55°C ~ 175°C (TJ)
安装类型Surface Mount
供应商设备包PG-TO263-7-3
包/箱TO-263-7, D2PAK (6 Leads + Tab)
SPB160N04S2-03 Packaging
Insepction
SPB160N04S2-03 FAQ
  • 1. How to order SPB160N04S2-03 on Heisener?
  • 3. Are the SPB160N04S2-03 price and inventory displayed accurate?
  • 4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
  • 5. How is the shipping arranged?
  • 6. What is the process for return or replacement of SPB160N04S2-03?
SPB160N04S2-03 保证
Service Guarantee
服务保证
我们保证100%的客户满意度。